CZY WIESZ, ŻE… ?
Woda w organizmie dzieci stanowi 78% ciała, natomiast u osób dorosłych 65%. Z wiekiem zmienia się uwodnienie tkanek więc u osób starszych klasyfikuje się na poziomie 45%. Są to orientacyjne wartości, ponieważ jej zawartość zależy od płci, wieku oraz zawartości tkanki tłuszczowej.
Woda jest jednym z najważniejszych składników wszystkich płynów ustrojowych. Znajduję się ona w niemalże każdej komórce naszego ciała. Do głównych jej zadań należy:
- Transportowanie składników odżywczych
- Utrzymanie prawidłowej temperatury ciała – czyli termoregulacji
- Wspomaganie procesów trawiennych
- Stanowi ochronę dla gałki ocznej, mózgu i rdzenia kręgowego
- Zapewnia ruchliwość stawów jako składnik płynu maziowego
Dlatego bardzo ważne jest nawodnienie organizmu przez cały rok i wypijanie około 2-2,5l wody dziennie.
WODA NA ZIEMI
A jak to wygląda z perspektywy naszej planety?
Woda stanowi około 71% powierzchni ziemi. Dzieli się na słodką, słoną i powierzchowną.
Występuje pod postacią:
- Jezior
- Oceanów
- Zatok
- Rzek
- Lodowców
- Pary wodnej w powietrzu
- Bagien
Dzięki zawartości tlenu mogę w niej żyć zwierzęta oraz rośliny.
ZANIECZYSZCZENIE WÓD
Wyróżnia się kilka rodzajów zanieczyszczeń wody:
- Naturalne
- Sztuczne
Do wystąpienia zanieczyszczeń pochodzenia naturalnego dochodzi w następstwie kontaktu wody z czynnikami naturalnymi m.in. z substancjami rozkładu gleb i skał. Pochodzą także z domieszek zawartych w wodach powierzchownych i gruntowych.
Jeśli chodzi o czynniki sztuczne to określa się je mianem antropogenicznym czyli spowodowanych przez człowieka. Należą do najpoważniejszych zanieczyszczeń ze względu na ich ilość oraz wszechobecność. Zaliczamy do nich zanieczyszczenie wód ściekami, środkami chemicznymi, odpadami hodowlanymi czy odpadami komunalnymi.
Skutki takich zanieczyszczeń są bardzo poważne. Dochodzi do obumierania wielu organizmów wodnych. Przyczyniają się do skażenia wody, co wywołać może poważne alergie i choroby z układem pokarmowym u ludzi.
ZAŚMIECANIE
Śmieci w ekosystemie wodnym są ogromnym zagrożeniem i problemem, który nieustannie się pogłębia. Mogłoby się wydawać, że świadomość ekologiczna społeczeństwa jest coraz lepsza, lecz nikogo nie dziwią pływające folie spożywcze, butelki po napojach i odpady po piknikach. Tymczasem odpady, które trafiają do rzek płyną z jej nurtem. Rozkładają się na drobne kawałki, tworząc mikro plastik, ten z kolei dostaję się do organizmów zwierząt.
CO MOŻEMY ZROBIĆ?
Przede wszystkim – nie śmiecić i nakłaniać innych by segregowali odpady i wyrzucali je do miejsc do tego przeznaczonych. Nie wylewać chemikaliów czy zużytych olejów do ścieków tylko oddawać to firm, które specjalizują się w oczyszczaniu lub przetwarzaniu tego typu odpadów. Warto także organizować akcje sprzątające brzegi rzek, aby edukować społeczeństwo.
„Wszystkie istoty ciągną do wody i wokół niej organizują swoje życie. Podobnie ludzkość. Sercem każdej społeczności jest woda: wielka jak morze albo mała jak źródełko.”
Stephenie Mayer