LASY
Powierzchnia lasów wynosi około 30,6 % świata. Drzewa są niezwykle ważne dla naszej planety. Dzięki prowadzeniu fotosyntezy najskuteczniej produkują tlen w atmosferze. Zaledwie jedna duża sosna w dobę jest w stanie wytworzyć tlen dla trzech osób.
Właściwości drzew nie ograniczają się tylko do produkcji tlenu, ale także stanowią pożywienie dla wielu gatunków zwierząt. Pochłaniają także spore ilości dwutlenku węgla przez co łagodzą efekt cieplarniany i stabilizują klimat na ziemi. Utrzymują wilgotność i stanowią zaporę, która ogranicza rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w powietrzu.
Korzenie drzew znacznie spowolniają procesy erozji gleb, przez co zmniejsza się zanieczyszczenie wód. Zalety lasów można by wymieniać jeszcze długo, więc dlaczego wciąż słyszy się o wycinkach drzew?
WYLESIANIE
Do głównych przyczyn wylesiania należą:
- Urbanizacja – budowa oraz rozbudowa miast i dróg
- Rolnictwo – Przekształcanie lasów na pola uprawne
- Pozyskiwania drewna na opał
- Pożary, susze i powodzie
Wylesianie to globalna katastrofa. Rezultatem masowych wycinek drzew jest m.in.:
- zmniejszenie liczby gatunków zwierząt
- zaburzenia gospodarki wodnej
- zmniejszenie produkcji tlenu
- przyspieszony proces erozji gleb
BETONOZA
Zapewne każdy z nas słyszał o takim pojęciu jak Betonoza. W dzisiejszych czasach coraz to popularniejsza staje się „rewitalizacja” rynków, które zamieniane są w „pustynie”.
Betonowy areny kojarzą nam się z nowoczesnością i modernizacją. Przedstawiciele miast, którzy zabetonowali swoje miasta tłumaczą, że mają to być miejsca spotkań i imprez. Jednak trzeba pamiętać o tym, że w upalne dni temperatura może wzrosnąć kilkukrotnie co grozi udarem.
Oprócz środowiskowych skutków zabetonowania miast, które wymienione są powyżej, ważnym aspektem jest wpływ na nasze zdrowie. Społeczeństwo dla komfortu psychicznego potrzebuje miejskiej przyrody. Chętniej korzystamy z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu wśród drzew, które dają cień i dotleniają nasz organizm.
CO MOŻEMY ZROBIĆ RAZEM DLA LASÓW?
Przede wszystkim nie zaśmiecajmy. Zwracajmy uwagę na to co kupujemy – wybierajmy produkty oznaczone certyfikatem FSC ponieważ wtedy mamy pewność, że materiały, które zostały użyte, pochodzą lasów prowadzonych zgodnie z zasadami ekologii. Rozwijajmy obszary chronione – takie jak Parki Narodowe. Nie rozpalajmy ognisk, by nie doprowadzać do pożarów.
Jeśli mamy taką możliwość – sadźmy drzewa. Istnieją także akcje internetowe, które pozwalają za drobną wpłaconą kwotę posadzić wolontariuszom wybrany gatunek drzewa.
Na ochronie środowiska, Twoje zdrowie zyska.