Jak pomóc naszej planecie

Jak pomóc naszej planecie?

Kondycja naszej planety powinna interesować każdego z nas. Specjaliści wciąż alarmują, że jeśli nie zmienimy naszych przyzwyczajeń, doprowadzimy do katastrofy ekologicznej. Skutki postępujących zmian obserwujemy już teraz: cieplejsze zimy, nadmierne susze, pożary. Niestety prawda jest taka, że to człowiek przyczynił się do takiego stanu. Możemy pomóc naszej planecie. Jak? Poniżej znajdziecie kilka przykładów, które warto wdrożyć już teraz.

 

Ogranicz plastik

Rocznie produkujemy ponad 350 ton plastiku, który się nie rozkłada, a zalega na wysypiskach, zanieczyszcza morza i oceany. Warto zrezygnować z jednorazówek i zastąpić je produktami wielokrotnego użytku – torbę foliową zastąp torbą z bawełny, plastikowe butelki zamień na  butelki termiczne a plastikową słomkę zamień na metalową.

 

Oszczędzaj wodę

Przeciętny Polak wybierając kąpiel w wannie zużywa o ponad połowę więcej wody niż podczas brania prysznica. Podczas mycia zębów warto zakręcać wodę, co pozwoli zaoszczędzić nam około 5 litrów wody dziennie. Do picia wybieraj wodę z kranu, nie obawiaj się, że może być zanieczyszczona. Kranówka w Polsce jest zdatna do picia i spełnia normy unijne. Zbieraj deszczówkę, którą później wykorzystasz do podlewania roślin.

 

Oszczędzaj prąd

Użytkowanie podstawowych sprzętów elektrycznych rocznie to wydatek około 1200 zł. W korzystaniu z nich ważny jest rozsądek. Ciężko jest zrezygnować z ich użytkowania, dlatego warto pomyśleć o racjonalnym gospodarowaniu energią elektryczną. Kupując nowy sprzęt warto brać pod uwagę klasą energetyczną – im wyższa, tym niższe rachunki będziemy płacić. Pamiętajmy, aby nieużywane urządzenia wyłączać z prądu, nie pozostawiając ich w trybie „stand-by”.

 

Recykling i segregacja śmieci

Zarówno segregacja śmieci jak i recykling umożliwiają ponowne wykorzystanie materiałów, dzięki czemu ograniczone jest wykorzystanie materiałów naturalnych oraz zmniejszona ilości odpadów. Każda z gmin prowadzi własną politykę w zakresie gospodarowania odpadami. Ogólnie rzecz ujmując w Polsce segregacja odpadów przebiegać wg poniższego modelu:

  • Kolor żółty – metal i tworzywa sztuczne
  • Kolor zielony – szkło.
  • Kolor niebieski – papier.
  • Kolor brązowy – odpady biodegradowalne,
  • Kolor czarny – pozostałe odpady, których nie da się posegregować.
Ogranicz jazdę samochodem

Samochody, komunikacja publiczna czy inne silniki spalinowe powodują ogromne zanieczyszczenie powietrza, które niszczy nasze zdrowie. Czy wiesz, że średni poziom emisji CO2 w Europie dla nowego samochodu wynosi ok. 120 gramów na kilometr? Starsze pojazdy emitują go jeszcze więcej. Nie jesteśmy w stanie zrezygnować całkowicie z jazdy samochodem, ale możemy to ograniczyć przesiadając się do komunikacji publicznej czy na rower. Skorzysta na tym zarówno nasza planeta oraz nasze zdrowie.

Nie marnuj jedzenia

Przeciętny Polak marnuje rocznie około 235 kg jedzenia, to 1/4 jedzenia, które trafia na wysypisko śmieci. Kupujmy świadomie, tylko to co nam potrzebne. Idąc na zakupy róbmy listę rzeczy potrzebnych, nie kupujmy na zapas. Unikajmy wyrzucania jedzenia.

Ogranicz spożycie mięsa

Przemysłowy chów mięsa wytwarza więcej gazów cieplarnianych niż sektor transportu, a wyprodukowanie 1 kg wołowiny pochłania nawet do 15 000 litrów wody. Warto chociaż 2 razy w tygodniu zrezygnować z posiłków mięsnych, dzięki temu przyczynimy się zarówno do poprawy naszego zdrowia jak i do mniejszego zanieczyszczenia powietrza.

 

Uświadamiaj innych

Inspiruj innych, dawaj przykład tego jak możemy pomóc, angażuj się w akcje ochrony środowiska organizowane w Twojej miejscowości.

 

Pamiętajmy, że duże zmiany zaczynają się od małych kroków, które może poczynić każdy. Jednostkowe działania będą miały małe znaczenie, ale skumulowane dadzą dużą moc. Pamiętaj los Ziemi jest w naszych rękach.

„Każdy myśli o zmianie świata, ale nikt nie myśli o zmianie siebie” – Lew Tołstoj